Historie

Tradice rodiny Brůnových v hospodářství v Javorníku č.p.85 se začala datovat v roce 1981, kdy se se Josef Brůna přiženil do rodiny Poslušných. V této době byla ve starém chlévě jedna kravka a dva býci. O ty se starala hlavně starší generace a Brůnovi se učili. Od roku 1994 se Josef Brůna začal aktivněji zapojovat do hospodářství a jako první v republice dovezl plemeno krav Jersey. Z jejich velmi tučného mléka se vyrábělo máslo a sýry hlavně pro rodinu (i když jsem tenkrát měla jen 13 let, tak si dodnes pamatuji vykrajovanou dřevěnou formičku na máslo a máslostroj, kde se nekonečně dlouho točilo klikou a pořád tam to máslo nebylo). Dále se také chovala prasata, králíci, slepice či kachny. V chovu králíků jsme byli obzvlášť úspěšní. Společně s Pavlem Řídkým a Ladou Krejčovou bylo vyšlechtěno nové plemeno -Siamský velký žlutý.

Postupem času se množství zvířat rozrůstalo a chlév se stával malý. Stejně tak bylo fyzicky náročné vše zvládat. Vše vyvrcholilo v roce 2010, kdy byly zbourány všechny původní hospodářské budovy a postavila se velká hala, která slouží k ustájení dobytka, prasat, králíků a také jako dílna na opravu strojů. Veškerá práce se tím velmi ulehčila, zejména díky manipulaci s materiálem pomocí traktoru a také díky částečně automatickému krmení. Najednou se krmení přestalo vozit kolečky ale traktorem, což velmi ušetřilo síly i čas, který mohl být věnován jiným věcem.

Jednou se z těchto „věcí“ je Den otevřených dveří, který se konal již sedmkrát. Tento den je věnován hlavně dětem, aby lépe poznaly domácí zvířata. Pro děti jsou připraveny hry se zemědělskou tématikou. Pro dospělé zase občerstvení a živá hudba.

Dnes se u nás chová hlavně plemeno francouzského dobytka Gasconne, které je známé vynikajícím masem, a stále samozřejmě králíci a prasata. Sami hospodaříme asi na 30ha půdy a pro dalších asi 300 ha děláme služby (lisování balíků sena a sláma, ….). Do chodu farmy se zapojuje celá rodina 😊 a dokonce si odchováváme i novou generaci.